Jak vybrat zdravotní židli?

V tomto článku si popíšeme co jsou to zdravotní židle a křesla, v jakých případech byste je měli používat a projdeme si i některé konkrétní typy.

Co to je zdravotní židle?

Někdy se setkáte i s pojmy ergonomická nebo balanční židle. Jsou to v podstatě až na malé rozdíly synonyma.

Ergonomická židle

Ergonomie (z řeckého ergon + nomos, tedy práce + zákon) je mezioborová disciplína, která se zabývá vlivem prostředí na naše činnosti a z toho vyplývající důsledky na zdraví. A nemusí to být jen při práci. 

Na celkovou ergonomii nemá vliv jen židle, ale i (pro někoho zanedbatelné) detaily jako výška monitoru, jeho jas, materiály atd. Zkrátka prostředí, v jakém pracujete.

V případě židlí je to skloubením zdravého sezení a dlouhodobé pohodlí. Za ergonomickou židli můžeme považovat zdravotní židli, která je při pravidelném sezení pohodlná a nezatěžuje vaše tělo. V ideálním případě o židli ani nevíte.

Balanční židle

Balanční židle vás nutí držet balanc, tedy rovnováhu. Podobně jako u nafukovacího míče je sedák nestabilní a může se vychylovat na strany. To vás pak přiměje ke dvěma činnostem:

Tím pádem zapojujete do sezení více svalů. Balanční židle a křesla jsou tedy zdravým sezením, kdy musíte být částečně aktivní.

Pozor: Žádné druhy zdravotních židlí a křesel ale nejsou samospasitelné. Ani zdravé sezení v praxi nenahradí aktivní pohyb. Proto byste měli práci u počítače pravidelně prokládat pohybem. Můžete si zacvičit nebo se projít.

Co NENÍ zdravotní židle?

Nezaměňujte zdravotní židle za zdravotnické židle. Jedná se o kategorii, která se používá ve zdravotnickém prostředí. Například v nemocnicích, ordinacích a laboratořích. Tyto židle naleznete v kategorii Lékařské židle

Jakou vybrat?

Klasická pracovní doba je 8 hodin. K tomu připočítejme sezení doma a prosezené hodiny přesáhnou dvoumístnou cifru.

Při výběru zdravotní židle se proto nevyplatí moc šetřit. Případně zdravotní potíže se vám mohou dost prodražit. Nemluvě o tom, že omezí váš život v každodenních činnostech.

Každý výrobce má své originální metody, jak docílit zdravého sezení, takže se židle mohou tvarově a funkčně dost lišit.

Více než u čehokoliv jiného zde platí pravidlo vyzkoušet si zboží na některém z našich showroomů. Přece jen jde o zdraví a zdravotní židle ani křesla nejsou nejlevnější.

Low cost

Tato kategorie je v tomto případě prázdná. U zdravotních židlí jsou vyšší nároky na kvalitu a vývoj, a tak bývají ceny bohužel vyšší.

Na našem eshopu si můžete vyfiltrovat zdravotní židle podle nejnižší ceny.

Zlatý střed

Prvním adeptem splňujícím skvělý poměr ceny a kvality jsou židle výrobce Topstar. Za rozumnou cenu dostanete kvalitní a relativně levnou zdravotní židli. Například Sitness 10, která má balanční sedák umožňující trojrozměrný pohyb do tří stran. Záruka je 3 roky.

Jako další můžeme doporučit balanční židle českého výrobce Peška. Mají většinou speciální balanční mechaniku, která umožňuje pohyb do všech stran.

Zdravotní židle Sitness jsou dostupné v několika variantách včetně volitelného příslušenství.

Zdravotní židle Sitness jsou dostupné v několika variantách včetně volitelného příslušenství.

Střední řada židlí od výrobce Peška s balančními mechanikami. Opět je zde na výběr velké množství zdravotních židlí.

High end

Nenabízeli bychom nic, s čím sami nemáme dobré zkušenosti. V naší kanceláři jsou favoritem zdravotní židle Therapia od českého výrobce Prowork.

Vyrábějí se v několika velikostech pro různé typy postav. A to jak podle výšky tak podle šířky postavy. Záruka je 5 let a dodáváme je v již smontovaném stavu.

Zdravotní židle Therapia jsou dostupné ve dvou základních kategoriích: 

Pro každou variantu je dostupných několik provedení velikostí (XS-3XL).

Všechny židle lze individuálně nakonfigurovat v pestré škále barev a druhů látek, včetně tvarů sedáku, podhlavníku nebo područek. Ideální je si vyzkoušet, i když vám na první “posed” nemusí “sednout”.

Oroginální zdravotní židle simulující jogínskou relaxační polohu Virásana. Vhodná zejména pro lidi trpící hemoroidy.

Vyšší řada zdravotních židlí Peška s balanční mechanikou a pokročilým nastavením. Oblíbená je například Reflex Balance.

Netradiční židle slovenského výrobce. Kromě sezení je uzpůsobená tureckému sedu a jiným způsobům „nezesení“.

Alternativní zdravé sezení

Při zdravém sezení nemusí jít vždy jen o židle. Jejich alternativy poslouží stejným účelům, nebo jako doplněk zdravotních židlí. Mimo jiné můžete využít balančních míčů, klekaček či stoliček. Vybrali jsme pro vás následující:

Balanční míč, který nutí vaše svaly udržovat tělo v rovnováze. Zvolit lze variantu Sitness Ball nebo Sitness Half Ball.

Designová a balanční klekačka Rokko od výrobce Mayer představuje alternativní způsob sezení se zvýšenými nároky na držení rovnováhy.

Podobně jsou na tom balanční stoličky Ercolino od stejného výrobce. Dostupné v několika provedeních.

Novinky

Do našeho sortimentu zdravotních židlí přidáváme pravidelně nové kusy. Aby vám nic neuniklo, můžete je sledovat zde.