Recenze herní židle DXRacer Formula FD01/NR

Série herních židlí Formula značky DXRACER patřila dlouhou dobu mezi nejoblíbenější herní židle. V této recenzi se podíváme na to, proč tomu tak je.

Pro

Proti

Doporučení: pokud máte možnost, je lepší si židle vyzkoušet osobně. Každý má jiný zadek a na čem se nám dobře sedí, nemusí vyhovovat i vám. Naše prodejny najdete v Praze, Brně, Ostravě, Rožnově a Bratislavě.

Vzhled a materiál

Jak napovídá název, podoba herních židlí ze série Formula připomíná závodní křeslo. Tomu pomáhá ocelový rám uvnitř konstukce opěráku i sedáku. Ten je obalený měkkými obalovými materiály a následně očalouněn potahem. V horní části dominují dva otvory umocňující závodní vzhled.

Vybírat lze z několika barevných variant líšících se materiály potahu i vzorem barevné kombinace. Hlavní rozdíly popisujeme ve srovnávacích bodech níže.

Dalším rozdílem je materiál kříže, který je u verze FD01 plastový, zatímco u ostatních kovový. Zde platí nepřímá úměra, kde je plastový kříž levnější, kdežto kovový převládá v kvalitě a nosnosti.

Poslední odlilšností jsou područky – lepší 3D područky najdete u modelu FL32 a základní 1D područky u ostatních.

Rozměry všech variant jsou prakticky totožné. Součástí každé z těchto herních židlí je podhlavní a bederní polštářek. Základní dvou-palcová kolečka lze nahradit prémiovými v podobě gumových koleček jako u inline bruslí.

Plynový píst i boční mechanika jsou chráněny černými plastovými krytkami a kříž ve vždy doplněn krytkami v primární v barvě židle.

U herní židle DXRACER Formula je základní záruka 24 měsíců + doživotní záruka na kovový rám.
 

Ovládání a skládání

Série Formula je vybavena relativně pokročilým ovládáním. Boční mechanika umožňuje přizpůsobit sklon opěráku vůči sedáku a zaaretovat jej v libovolné poloze. Možnosti tohoto náklonu jsou široké a v krajních mezích může židle posloužit jako improvizované lehátko.

Hlavní mechanika je bohužel jen základní a kromě ovládání výšky pístu dovoluje „jen“ houpání a aretaci v základní poloze.

Zatímco 1D područky umožňují jen výškovou nastavitelnost, 3D područky lze přizpůsobit také pohyby vlevo-vpravo a dopředu-dozadu.

Bederní polštářek je možné výškově přizpůsobit pomocí elastických pásů a oba polštářky lze v případě potřeby z židle odstranit.

Jelikož je součástí balení podrobný manuál s obrázky, imbusové klíče i náhradní šrouby, skládání by nemělo být nijak složité. Zřídka se stává, že lidé hledají šrouby, které jsou již přimontované ve svých místech, takže je nutné je odtud nejprve vytáhnout.

Sezení

Díky celkem pestrému ovládání si lze židli dobře přizpůsobit a bude pro vás snadnější sedět u počítače i delší dobu. Jak je zmíněno výše, kladně hodnotíme úpravu sklonu opěráku, houpání nebo výšku područek. Naopak zde chybí podhlavník a jeho přizpůsobení jako u pokročilejších židlí a místo něho zde najdete pouze polštářek.

Protože je maximální nosnost židle 100 kg, doporučujeme ji pro lehčí až středně těžké postavy o výšce 155-180 cm.

Okraje židle ve stylu závodního křesla vás nutí sedět uprostřed a je možné, že pokud máte široká ramena, budou vám při otáčení vadit boční výstupky na rámu židle. V tomto případě pro vás bude vhodnější model ze série King, který je vhodná pro robustnější postavy. Na druhou stranu u menších postav doporučujeme k židli přiobjednat podložku pod nohy, abyste zůstali chodidly v kontaktu s podlahou.

Ne každému vyhovuje sezení na herních židlích. Pokud jste na vážkách, navštivte některou naši vzorkovnu, kde si můžete porovnat jednotlivé série i jiné kancelářské židle.

Verdikt

Abychom hodnocení shrnuli, pozitiva u této herní židle převažují a dojem ani nezkazí základní typ houpací mechaniky. Oceňujeme relativně pokročilé nastavení ostatních prvků, nadprůměrnou kvalitu a pohodlné sezení.

Pokud jste štíhlejší postavy a nejste si při výběru jistí, nešlápnete vedle. Jako herní židle k počítači poslouží více než dobře a díky různým barevným variantám můžete vybírat z několika modelů.

Zdaleka nejpopulárnější mezi Formulemi je model DXRACER FD01/NR s nižší cenou a lákavým černo-červeným látkovým čalouněním.

Herní židle Formula je postupně nahrazována novou sérií Player, která víceméně zachovává stejné parametry, ale přináší jiný design. Zde je to čistě na vašem estetickém vkusu, pro kterou možnost se rozhodnete.

3.9/5
Kvalita zpracování
4/5
Pohodlí
4/5
Cena
3/5
Ovládání a nastavení
3/5
Míra reklamace
4/5
Vzhled
5/5

Technické specifikace

Podobné produkty