Pogumovaná a plastová kolečka na židle
Pogumované kolečko vlevo a uprostřed, plastové vpravo

Rozeznat pogumovaná kolečka od plastových je poměrně jednoduché. Pokud s tím nemáte žádné předchozí zkušenosti, jednoduše to zvládnete podle tohoto návodu.

Když máte oba druhy koleček v ruce, tak je rozdíl jasný na první pohled. Problém můžete mít, pokud před sebou máte jen jeden druh koleček.

Pogumovaná kolečka

Jsou vždy zhotovena ze dvou částí – mívají plastový střed, ale jejich obvod je z pogumovaného plastu nebo gumy. Vzhledem k tomu, že jsou kolečka ze dvou materiálů mohou (ale nemusí) být v různých barvách. Plastový střed kolečka zpravidla bývá černý, obvod bílý, šedý nebo černý. U některých konkrétních židlí bývají kolečka po obvodu barevná.

Plastová kolečka

Plastová kolečka jsou vyrobená z jednoho kusu plastu. Standardně mívají černou barvu, ale u některých židlí (např. Fuxo) bývají i v šedé.

Zkouška vrypem

Pokud si nejste jistí ani podle vzhledu, dá se materiál kolečka zjistit pomocí následujícího testu:

Vrýpněte nehtem do obvodu kolečka. Jestli na jeho povrchu zůstane po nehtu rýha, mělo by se jednat o pogumované kolečko.

Videonávod, jak rozeznat pogumovaná kolečka od plastových

Jaká kolečka vybrat na židli a rozdíly mezi jejich různými druhy naleznete ve článku Velký průvodce při výběru koleček a kluzáků.